Mihail Botvinnik: Kratka Biografija

Kazalo:

Igranje šaha spravi vaš um v red. S to trditvijo je težko trditi. Mihail Botvinnik je po dolgih in sistematičnih treningih postal svetovni prvak. Hkrati se je ukvarjal z znanstvenimi dejavnostmi na področju elektrotehnike.

Mihail Botvinnik

Začetni pogoji

Da bi človek dosegel pomembne rezultate v kakršni koli dejavnosti, potrebuje določene lastnosti značaja in inteligence, sposobne zaznavanja informacij. Mihail Moiseevič Botvinnik je znal strogo regulirati svoja dejanja in napore, izvajati znanstvene poskuse in jih harmonično kombinirati s šah. Pri pripravi delovnega načrta za ta dan je upošteval, da telo do določene ure potrebuje počitek in vnos hrane. Težka opravila, ki zahtevajo duševne napore, je odlašal pozno zvečer.

Prihodnji velemojster in svetovni šahovski prvak se je rodil 17. avgusta 1911 v družini zobotehnikov. Takrat so starši živeli v finskem mestu Kuokkala. Oče in mati sta aktivno sodelovala v boju za osvoboditev delavskega razreda meščanskega zatiranja. Nekaj let sta preživela v sibirskem izgnanstvu. Po oktobrski revoluciji leta 1917 se je družina preselila v Petrograd. Mihail je dobro študiral v šoli. Njegova najljubša predmeta sta bila literatura in matematika. Po sodobnih merilih se je Botvinnik pozno - pri 12 letih - naučil igrati šah.

Slika
Slika

Turnirji in prvenstva

Sam velemojster je kasneje ugotovil, da je bil v ugodnem okolju. Skoraj vsi prebivalci mesta na Nevi so igrali šah. Prestižni šahovski klub je pod vodstvom mojstra športa mednarodnega razreda Petra Romanovskega deloval v Leningradski palači kulture. Botvinnik je bil navdušen nad igro in začel je resno študirati šah. Ko je bil star 14 let, je mladi šahist postal prvak mesta med odraslimi. Po končani šoli Mihaila niso sprejeli na inštitut, ker je bil star le 16 let. Toda briljantno je nastopil na šahovskem prvenstvu ZSSR in izpolnil normo mojstra športa.

Botvinnik je vstopil na Politehnični inštitut in vzporedno s študijem študiral šah. Leta 1931 študent postane zmagovalec 7. državnega prvenstva. Po tem se za kratek čas odvrne od turnirskega boja in se ukvarja z znanostjo. Leta 1938 je na mednarodnem turnirju na Nizozemskem zasedel tretje mesto. Vojna je spremenila vse urnike in načrte tekmovanja. Šele leta 1948 je Botvinnik osvojil težaven kvalifikacijski turnir in osvojil naslov svetovnega prvaka. Mihail Moiseevič je postal šesti svetovni prvak in prvi sovjetski šahist, ki je osvojil ta naslov.

Prepoznavanje in zasebnost

Legendarni šahist je v svojih znanstvenih dejavnostih dosegel velik uspeh. Botvinnik je zagovarjal doktorsko disertacijo, ki se je ukvarjala s problemom umetne inteligence. Domovina je cenila dela in rezultate znanstvenika in šahista. Mihail Moiseevič je bil odlikovan z Leninovim redom, "oktobrsko revolucijo" in "Rdečim praporjem dela".

Osebno življenje svetovnega prvaka se je dobro razvilo. Samo enkrat se je poročil. Balerina Gayane Davidovna Ananova je postala njegova žena. Mož in žena sta vzgajala in vzgajala hčerko. Mihail Botvinnik je umrl maja 1995.