Evgeny Stalev: Biografija, Ustvarjalnost, Kariera, Osebno življenje

Kazalo:

Evgeny Stalev je sovjetski in ruski biljard. Mednarodni mojster športa je osemkratni svetovni prvak v ruskem biljardu.

Evgeny Stalev: biografija, ustvarjalnost, kariera, osebno življenje

Ime Evgeny Evgenievich Stalev je znano ne samo igralcem biljarda. Glasen priimek poznajo tudi tisti, ki nikoli niso držali iztočnice v rokah. Vsi se strinjajo, da je športnik izjemno mojster, pravi profesionalec in nedvomen talent.

Začetek poti do zmag

Biografija prvaka se je začela leta 1979. Deček se je rodil v Lytkarinu pri Moskvi 19. maja. Družina ima tudi otroka, starejšega brata bodoče slavne osebe Maxima.

Glava družine je že od malih nog otrokom vzbujala zanimanje za šport. Sam je igral v mestni košarkarski ekipi. Od četrtega leta sta se brata s starši odpravila na tek. Potem se je med Ženjo in Maxom začelo zdravo rivalstvo. Željo, da bi prišli do konca, so odrasli podpirali tudi v računalniških igrah, poskušali najti ne le zanimive mlade igralce, ampak tudi razviti njihov intelekt.

Leta 1988 je bila v lokalnem športnem kompleksu "Kristall" odprta prva biljardnica v mestu. Stalev starejši je po treningu pogosto preživel čas v njem. Večkrat je vzel s seboj oba sinova. Igral se je s starejšim, mlajši pa je gledal njihova dejanja.

Dve leti kasneje je oče Stalevsovih odprl svojo biljardnico v Lytkarinu. Začela je delati v prostorih nekdanje garderobe otroškega drsališča. Ves prosti čas je Zhenya igral. S sodelovanjem njegovega očeta je bila ustanovljena regionalna zveza za biljard.

Tekmovanja za regijsko prvenstvo so bila najprej v Lytkarinu, nato v drugih mestih. Najljubša pri vseh je bila ekipa družine Stalev. Osvojila je naslov najmočnejše v moskovski regiji. Glava je obiskal klube prestolnice, se igral z znanimi igralci, opazoval njihovo taktiko. Poznavalci, ki so videli igro fantov, so bili najprej sprejeti v odsek Maxim, nato je bil na vrsti Evgeny.

Uspeh

Po odprtju kluba Pyramid se je vanj preselil Stalev starejši, ki je delal kot marker. Otroci so dobili priložnost brezplačno trenirati za najboljšimi mizami v državi. Po prvih impresivnih uspehih je bilo odločeno, da se popolnoma preusmerimo v biljardni šport.

Leta 1991 so prvič v Leningradu potekala tekmovanja za evropsko prvenstvo v bazenu. Igra ni bila poznana niti častitljivim domačim igralcem. Dvanajstletna Zhenya se je udeležila turnirja in samozavestno osvojila prvo mesto.

Naslednje leto je Stalev mlajši na odprtem pokalu v bazenu med državami SND "9" v Sankt Peterburgu premagal najmočnejšega v ZSSR Jurija Sosnina, njegov brat pa je samozavestno premagal legendarnega Ašota Potikjana. Zhenya je zmagala z rezultatom 11: 8 in postala najmlajša profesionalka med poolisti na post-sovjetskem ozemlju.

Od zdaj naprej sta brata izbirala samo ruski biljard. Oče je tvegal, da bo pozornost usmeril na ameriški bazen. Otroci so se hitro naučili zapletenosti igre "v tujini". Strokovnjaki so bili skeptični glede prerazporeditve prednostnih nalog. Napovedi so bile zelo mračne. Kljub temu pa so Stalevi odšli v Prago. Maxim je bil med prvimi 16 igralci na svetu na EuroTournamentu, rezultati Evgenyja so bili veliko skromnejši.

V letih 1995 in 1996 je po prvenstvu na Poljskem že zasedel najvišjo stopničko stopničk, sodeloval na evropskih prvenstvih in turnirjih. Najstnik je na domačih tekmovanjih in svetovnem prvenstvu v ruskem biljardu pokazal odlične rezultate. V starosti 17 let je bil Evgeny samodejno priznan kot absolutni prvak: zmagal je na vseh prvenstvih države.

Novi vrhovi

Ruska federacija je podprla pobudo za vadbo ruskega biljarda, v kateri je starejši brat postal prvak države. Najmlajši pa je v enem mesecu leta 1996 na Poljskem osvojil pet turnirjev na Poljskem. V finalu "ameriškega", ki je potekal v Moskvi, je Ženja v finalu izgubil s starejšim bratom. Vendar pa je po različici Mednarodnega združenja biljarda Luzniy v Piramidi in Karolini Stalev mlajši postal prvi na svetu v "ruski piramidi".

V Krasnodarju je Jevgenij v boju za absolutno svetovno prvenstvo v ruskem biljardu zmagal v triatlonu. Zmagal je tudi državno prvenstvo v tekmovanju ruskih piramid. Na prvenstvu MALBPK je bil Stalev drugi, v prestolnici je osvojil naslov absolutnega prvaka Rusije. Leta 1997 je mladi športnik znova potrdil naslov prvaka Poljske.

Zaradi pomanjkanja tekmovanj v bazenu v Rusiji za brata ni bilo tekmovanja. Vendar je "Američan" Ženja v finalu državnega prvenstva izgubil proti Viktorju Kirilenku iz Ufe. Izguba se je spremenila v dobro spodbudo k prizadevanju za nove višine.

Stalev je postal prvi, ki se je udeležil svetovnega prvenstva v moskovski piramidi, odprtega prvenstva v disciplinah. Leta 1998 je osvojil tri svetovna prvenstva v vseh vrstah ruskega biljarda, leta 1998 pa je postal absolutni svetovni prvak.

Športnik je zmagal tudi na neuradnih tekmovanjih. V svetovnem prvenstvu, ki je potekalo med klubskimi ekipami kot del družinske ekipe, je Evgeny znova stopil na najvišjo stopničko stopničk.

Šport in družina

Po zmagi v kvalifikacijah za svetovni pokal v Chicagu. Začela se je enomesečna turneja po ZDA. Med potovanjem je Stalev igral na desetih turnirjih s svetovnimi zvezdami. Njegovi partnerji so bili Corey Duel, Kim Davenport, Leonardo Andam, Jimmy Vetch. V Ameriki je Stalev mlajši en mesec opravljal prakso in izboljševal svoje sposobnosti igranja ameriškega biljarda.

Zmaga Evgenija na Eurotourju v bazenu v Španiji je postala prava senzacija. V enem dnevu je biljard premagal štirikrat več evropskih prvakov. Leta 1999 so Stalevi na svetovnem prvenstvu v angleškem Cardiffu branili svojo državo. Evgeniy je eden izmed 16 najboljših igralcev na planetu.

Za razliko od igre športnik še ni mogel vzpostaviti svojega osebnega življenja. Konec oktobra 2000 se je v družini Stalev pojavil otrok, Alevtinova hči. Vendar sta se leta 2003 mož in žena razšla. Odnos je ostal prijateljski, oče aktivno sodeluje pri vzgoji hčerke. Alya si je izbrala kariero odvetnice.

Športnik o spremembah v zasebnem življenju ne pove ničesar. Znano je le, da sanja o veliki družini in vsaj dveh sinovih.