Scholes Paul: Biografija, Kariera, Osebno življenje

Kazalo:

Paul Aron Scholes je izjemen angleški športnik, legenda svetovnega nogometa, karizmatični Irec, "Rdeči princ", ki je postal velik kljub vsem - težavam z vidom, astmi, bolečinami v kolenih in tesnobi bližnjih. Vzgojen je bil na nogometni akademiji Manchester United, kjer je preživel vso svojo poklicno kariero.

Scholes Paul: biografija, kariera, osebno življenje

Življenjepis

Paul Scholes se je rodil leta 1974 16. novembra v mestecu Salford na severozahodu Anglije. Fant je imel ljubezen do nogometa že od otroštva. Scholes je nazoren primer dejstva, da nič ni nemogoče, saj so mu kot otroku diagnosticirali astmo, vendar mu to ni preprečilo, da bi dosegel velik uspeh v profesionalnem nogometu. Menijo, da je Paul celo življenje igral za en klub, vendar to ni povsem res.

Slika
Slika

Preizkusiti se je začel na akademiji majhnega lokalnega kluba "Langley Farrow". Scholes je v legendarni Manchester United prišel šele pri 14 letih. Nadarjenega fanta je opazil Brian Kidd, eden od pomočnikov Velikega Alexa Fergusona, in ga povabil na Akademijo "Rdečih hudičev". Scholes je navdušil vodstvo kluba in lahko je ostal v šoli slavne ekipe. Paul je svojo prvo pogodbo s klubom podpisal leta 1991 in dve sezoni igral v mladinskem moštvu.

Kariera

Paul Scholes spada v sloviti "razred 92". Nesporno je, da je imel legendarni trener Sir Alex Ferguson izjemen duh za nadarjene igralce. Toda "razred-92" je edinstven pojav. Dobesedno vsi diplomanti tistega leta so postali dolga leta resnične nogometne zvezde in nepogrešljivi igralci baze Manchester Uniteda. Bil je pravi "Klondike" nadarjenosti: Paul Scholes, Nikki Butt, David Beckham in Gary Neville - samo za naštevanje nekaterih igralcev, ki so se za vedno zapisali v zgodovino kluba.

Slika
Slika

Leta 1993 je s klubom Red Prince podpisal profesionalno pogodbo, a njegov prvenec je nastopil šele leto kasneje. Zahvaljujoč diskvalifikaciji nezaslišanega Erica Contone je imel Scholes priložnost pokazati, kaj lahko stori v ligaškem pokalu proti nižjeligašu Port Valeu.

Moram reči, da je prvenec uspel, Manchester United je igral v gosteh, do odmora pa je bil rezultat 1-1. Paul Scholes je bil tisti, ki je zadel gol. V drugem polčasu, v 53. minuti, je Rdeči princ zadel dvojico. Ta gol je bil za Manchester United zmagovit, srečanje pa se je končalo z 2: 1. Prva tekma v državnem prvenstvu je bila kljub žaljivemu porazu pri Ipswich Townu (2-3) uspešna za Paula Scholesa, oba zadetka je dosegel proti nasprotniku. Skupno se je Scholes na turnirjih te sezone na igrišču pojavil 25-krat in dosegel sedem golov.

V sezoni, ki se je začela leta 1995, je Sir Alex dal Scholesu več priložnosti za dokazovanje in večino sezone je preživel na igrišču. Na 26 tekmah je z golom 14-krat razburil nasprotnike. Iste sezone je Paul osvojil prve pokale v karieri. Manchester United je vzel FA Cup in osvojil prvo ligo države.

Slika
Slika

Od letošnje sezone se je nadarjeni vezist končno uveljavil v začetni enajsterici in vsako tekmo odigral za 200 odstotkov. Težko si je predstavljati "rdeče hudiče" iz 90. in 2000. Let brez tega neverjetnega igralca. Njegova prisotnost na igrišču je pomenila, da bo v središču stabilnost, podpora napadalcem in pomoč v obrambi.

Treble Manchester Uniteda leta 1999

Konec 20. stoletja je daleč najsvetlejši trenutek za vse navijače in igralce kluba. Tega leta je ekipa lahko dosegla zlati hat-trick - v eni sezoni je zmagala na treh tekmovanjih. Rdeči hudiči so 16. maja premagali Tottenham z 2: 1, premagali so londonski Arsenal z 1 točko in na prvem mestu končali v Premier ligi in postali prvaki Anglije.

22. istega meseca se je Manchester United v finalu FA pokala precej preprosto spopadel z Newcastlom, srečanje se je končalo z 2: 0, drugi gol na 52. minuti je dosegel Paul Scholes, ki je končno določil izid tekme. Obtožbe gospe Sir Alex so bile izdane 26. maja istega leta.

Finale lige prvakov leta 199 lahko upravičeno imenujemo najbolj dramatična in najintenzivnejša tekma v zgodovini nogometa. Srečanje je potekalo na znamenitem Camp Nou, domačem stadionu Barcelone. Pisani plakat Manchester Uniteda - Bayerna iz Münchna je zbral poln stadion. Že v šesti minuti tekme so Münchenci osupnili rdeče vraže in odprli zadetek. Kljub velikemu številu priložnosti moštvo Sir Alexa pred odmorom ni uspelo izenačiti rezultata, do konca polčasa je bilo na semaforju žaljivih 0-1.

Z začetkom drugega polčasa rdeči niso mogli obrniti izida srečanja. Še več, Bayern je imel nekaj resnično zadetkov, vražji gol je rešil le čudež, njegovo ime pa je Peter Schmeichel. Preostanek tekme je bil odigran z različnim uspehom, obstajala sta priložnost na obeh vratih, a rezultat je ostal nespremenjen.

Navijači nemškega kluba so že mogočno praznovali zmago in celo pripravljali čestitke, niso pa upoštevali enega: tekmeci so bili "rdeči hudiči", ki jih je vodil Alex Ferguson sam. Slavni Fergie Time je Bayern pokopal v samo nekaj minutah. Po koncu srečanja Ferguson ni zapustil roba in je nenehno kazal na uro ter igralce pozval naprej.

Slika
Slika

Glavni čas je končan, sodnik je dodal tradicionalne 3 minute. V tem času so si rdeči hudiči prislužili kot, ki ga je igral celo vratar Peter Schmeichel. Po natančni podaji iz kota Davida Beckhama je Schmeichel žogo dobil in jo z neuspešnim popustom poslal množici igralcev, Ryan Giggs pa je iz boja izstopil, ko je žogo prevzel. Z mehkim udarcem je žogo poslal v gol. 1-1! Takšen rezultat bi tekmo samodejno preusmeril v podaljšek, če ne bi bil naslednji ovinek pred vrati Bayerna. Po podaji Beckhama je Ole Gunnar Solskjaer natančno poslal žogo do vrat, 92. minuta, 2-1.

Žal "Rdeči princ" zaradi prekomerne uporabe rumenih kartonov in diskvalifikacije ni mogel sodelovati v tem "poboju stoletja", vendar je v vmesnih fazah prispeval k "zlatemu triku". V skupinskem delu je Manchester United po zaslugi svojih ciljev remiziral in si delil točke z Bayernom iz Münchna in katalonsko Barcelono. V ¼ finalu je v 88. minuti revanša proti Interju Paul Scholes vodil ekipo pred porazom in izenačil rezultat 1: 1.

Slika
Slika

Skupaj je Scholes v tej sezoni v ligi prvakov dosegel 4 zadetke. Vsi igralci Manchester Uniteda, ki so imeli priložnost igrati tisto sezono, menijo, da je to obdobje najsvetlejše in najuspešnejše v svoji karieri, Paul Scholes pa ni nobena izjema.

Nastopi po visokih tonih in upokojitev

Po fantastični sezoni 98/99 je Scholes do leta 2011 nadaljeval z igranjem na konstantno visoki ravni. Po dramatičnem finalu Lige prvakov na Wembleyju, ki je proti Edwinu Van Der Saru izgubil proti Barceloni proti Španiji, je Scholes napovedal upokojitev.

Naslednja sezona se Manchester United ni začel dobro. Izločil ga je iz FA pokala, v 5. krogu nogometne lige končal v 5. krogu in izgubil proti Crystal Palaceu. V ligi prvakov je ekipa končala na tretjem mestu v skupini in odšla v ligo Europa. Januarja 2012 je Scholes, ki se je umaknil iz profesionalne kariere, napovedal vrnitev v tabor "rdečih hudičev", sam je to pojasnil z dejstvom, da je tekmo res zamudil.

Govori se, da ga je Ferguson sam skušal prepričati, naj se vrne v klub, vsaj za eno sezono. Vrnitev "Rdečega princa" je vsekakor vplivala na igro ekipe, a rezultatov ni prinesla. V ligi Europa je klub izpadel v 1/8 finala. In v redni sezoni je "Manchester United", ki je na koncu sezone dvakrat naletel, končal šele na drugem mestu.

Paul Scholes se je odločil, da bo z ekipo ostal še eno sezono, v kateri je odigral 21 tekem in dosegel le en gol, hkrati pa je nad glavo dvignil še zadnji pokal v svoji poklicni karieri. Po koncu sezone z Manchester Unitedom je Scholes enajstič postal prvak Anglije. Po tem je končal igralsko kariero, tokrat končno in nepreklicno.

Slika
Slika

Skupaj je legendarni igralec z Manchester Unitedom odigral 718 tekem, v katerih je dosegel 155 golov. Enajstkrat je postal prvak Anglije in dvakrat osvojil najprestižnejši pokal v Evropi - pokal Lige prvakov.

Moštvo v Angliji

Slika
Slika

Ustanovitelji nogometa so imeli smolo od leta 1966, ko so edino v zgodovini zmagali na svetovnem prvenstvu. Tudi Paul Scholes ni imel sreče; za reprezentanco je odigral 66 tekem in dosegel 14 golov, a nikoli ni nič dobil.

Osebno življenje

Slika
Slika

Paul Scholes je verjetno najbolj skromen nogometaš na svetu. Nerad daje intervjujev in se udeležuje javnih prireditev, od patetike in sijaja hrupnih zabav se raje drži stran. Znano je, da živi s svojo ženo Claire v grofiji Greater Manchester, v mestu Oldham. Skupaj vzgajajo tri otroke: Aidena, Aarona in Alicijo.