Orser Brian: Biografija, Kariera, Osebno življenje

Kazalo:

Brian Orser je kanadski drsalec, svetovni prvak, olimpijski srebrnik. Po koncu samske kariere je postal uspešen trener, med njegovimi učenci so zmagovalci najprestižnejših tekmovanj.

Orser Brian: biografija, kariera, osebno življenje

Otroštvo in mladost

Brian se je rodil leta 1961 v Bellevilleu v državi Ontario v Kanadi. Prihodnji drsalec je bil najmlajši otrok med petimi brati in sestrami. Družina ni pripadala premožnim, a Orseurji so živeli skupaj, otrokom je bila namenjena veliko pozornosti.

Starši so opazili sinovo nagnjenost k umetnostnemu drsanju in ga poslali v športno šolo. Tam je postalo jasno, da je treba začeti prej: v času začetka treninga je bil Brian star že 9 let. Vendar se je njegova prva trenerka Linda Leaver odločila, da bo tvegala.

Drsališka kariera

Orser je takoj začel s samostojnim drsanjem. Prvo prvenstvo je osvojil leta 1977, naslednje leto pa je bilo manj uspešno: na svetovnem mladinskem prvenstvu je perspektivni drsalec sam zasedel šele četrto mesto. Izguba mladega drsalca ni odvrnila. Že na naslednjih tekmovanjih je spet postal prvak, od leta 1981 pa je trdno stopil na najvišjo stopničko stopničk na vseh državnih prvenstvih.

Leta 1984 je Orser na olimpijskih igrah osvojil srebrno medaljo. Uspelo mu je nekaj, česar ni uspelo nobenemu drsalcu - popolnoma čisti trojni ose. Na naslednjih igrah je sedemkratni prvak države nosil zastavo Kanade, vendar ni postal prvak - pred njim je bil Brian Boitano, Orser pa srebro. Po olimpijskih igrah je športnik sporočil, da končuje svojo drsalno kariero.

Trenerske dejavnosti

Po upokojitvi iz ljubiteljskega športa je Orser 17 let nastopal na ledenih predstavah. Vendar pa je z leti zdravje začelo propadati, treba je bilo temeljito spremeniti področje dejavnosti. Rešitev je bila hitro najdena - nekdanji prvak je postal trener, vodil je oddelek za umetniško drsanje v eni izmed športnih šol v Torontu. Brianov način dela temelji na prepoznavanju najmočnejših strani njegovih obtožb, ustrezni motivaciji in psihološki podpori.

Med zvezdniki Orserja so Kim Yu-Na, Javier Fernandez, Yuzuru Hanyu, Elizabeth Tursynbaeva, Sonia Lafuente. Pred kratkim se je pod okrilje kanadskega trenerja preselila srebrna medalja olimpijskih iger 2018, Rusinja Evgenia Medvedeva.

Osebno življenje

Brian Orser je samski in nima otrok. Dolgo je skrival svojo nekonvencionalno usmerjenost, saj se je bal, da bi to lahko postalo ovira v njegovi športni karieri. Kasneje pa se je kljub temu odločil stopiti iz sence in med svojimi kolegi naletel na polno razumevanje.

Danes je Orser v tesnih odnosih z Rajeshom Tiwarijem, direktorjem njegove fundacije. Fotografije para se redno pojavljajo v tisku, kar študentov in kolegov izjemnega trenerja popolnoma ne moti. Tudi sam Orser je prepričan, da njegovo osebno življenje nikoli ni oviralo dela, ljudem daje vse najboljše. Njegovi obtožbe živijo po istem principu. Morda je to zagotovilo njihovih zmag - sedanjih in prihodnjih.